Ako delíme anime a mangu?

Ako delíme anime a mangu?
📖Na prečítanie potrebuješ asi tak 9min.

Mnoho ľudí sa dostane k mange a anime úplnou náhodou. Či už to je neočakávaný rozhovor v škole alebo blúdenie po internete, je dosť pravdepodobné, že aspoň raz v živote sa s týmito pojmami stretnete. A čo sa udeje potom? Tak väčšina ľudí sa odhodlá pozrieť si aspoň jednu časť anime, minimálne iba z dôvodu rozšírenia všeobecného prehľadu. Tak či onak, o čare anime sa dúfam ani nemusím zmieňovať. Jednoducho vás to dostane. Ak sa už do kolobehu pozeranie anime vstúpite, tak by ste mohli vedieť pár základných znalostí o mange a anime. A presne o tom je tento článok. Tak ak sa potrebujete zbaviť otravných kamarátov, ktorý nepozerajú anime a ustavične vás zaplavujú otázkami, čo vlastne anime je, pošlite ich rovno sem, pretože v dnešnom článku sme si pre vás pripravili zopár vecí, ktoré by ste mali vedieť, predtým, než začnete pozerať anime.

Manga a anime?

Manga

Začneme zľahka. Manga je akýsi japonský ekvivalent americkému komiksu, alebo vo všeobecnosti aj tvorba “mangy” vo svete v Japonskom jazyku. Je avšak nesprávne alebo skôr nepresné tvrdiť, že manga je komiks, pretože manga má narozdiel od komiksu dlhú históriu. Je  taktiež definovaná ako samostatný umelecký štýl, čo sa o komiksoch nedá tvrdiť. Za otca mangy sa považuje Osamu Tezuka, ktorý svojou tvorbou zo začiatku 20. storočia definoval tento štýl. Existuje mnoho druhov mangy, ale pre pochopenie tohto komplexného sveta fantázie jeden článok stačiť nebude a preto v stručnosti, bez zbytočných okolkov prejdeme k základným alebo skôr pôvodným žánrom mangy. Rozlišujeme 6 základných žánrov mangy.

Sentai

Sentai manga je charakteristická veľkého množstva bojovníkov, vojen a armád so zameraním na uniformnitu (rovnakosť). V sentai nejde o výnimočnosť jednotlivca, ale o rovnakosť celku. “Hlavným hrdinom” býva spoločenstvo ľudí s rovnakým cieľom a životným presvedčením. Ďalšou charakteristickou črtou sentai mangy sú obsiahlé motivačné rečnícke prejavy s hlbokou myšlienkou. Asi najznámejším predstaviteľom sentai mangy je Bleach.

Bleach Manga, Sentai

Bleach Manga, Sentai

Mecha Show

Ako druhý žáner mangy je charakterizovaný Mecha Show. V takejto mange je väčšinou hlavnou postavou robot, alebo človek s robotickou časťou tela. Ďalej sa do tejto kategórie zaradzuje aj Sci-Fi a Fantasy manga ako Astro Boy alebo Gylorg 009.

Astro Boy Manga, Mecha

Astro Boy Manga, Mecha

Magical Girl

Magical Girl manga sa vyznačuje roztomilým mladým dievčaťom v úlohe hlavnej postavy. Táto mladá hrdinka väčšinou používa mágiu na boj proti zlu alebo v druhom prípade sa stáva idolom, pre všetky ostatné dievčatá. Dobrým príkladom tohto žánru je Sailor girl.

Magical Girl Manga

Magical Girl Manga

 

Magical Girlfriend

Podobným štýlom ako Magical Girl je Magical Girlfriend. Jediný rozdiel náchadzame v tom, že magické dievča už nie je osamotené, ale plní úlohu dokonalej priateľky. Buď dokonalo démonickej alebo anjelskej. Oh my Goddess je asi najznámejším predstaviteľom tohto štýlu.

Oh my Goddess Manga, Magical Girlfriend

Oh my Goddess Manga, Magical Girlfriend

Harem

Ak by sme Magical Girlfriend vystupňovali do extrému, dostaneme žáner Harem, kde je hlavný hrdina obklopený stalkerskými dievčatami, ktoré sú ním posadnuté a zvierajú neustály boj o jeho priazeň. Avšak v tomto štýle mangy počítajte s určitou vekovou neprístupnosťou, kedže nie je to nezvyčajné, že pri jej čítaní narazíte na rôzne etchi momenty.

Highschool DxD, Harem Manga

Highschool DxD, Harem Manga

Mon

Posledným zo základných typov mangy je Mon, kde sa nachádza množstvo príšeriek a okolo ktorých sa točí celý dej. Áno sem patrí aj Pokémon. (Pokémon nebol vytvorení podľa mangy, avšak do tejto kategórie sa zaradzuje manga, ktorá o pokémonoch vznikla po debute anime.)

Pokémon manga

Pokémon manga ukážka

 

Tieto prvé mangy, ktoré vychádzali ešte v počiatkoch novodobej manga tvorby definovali žánre, keďže vstupovali do sveta, ktorý nepoznal mangu a tak sa stali základom alebo protypom pre ostané. Z nich alebo aj nezávisle na nich, sa neskôr vyvinuli ostatné ako Akčné, Komédia, Mysteriózne, Ecchi (Ecchi zn. v preklade perverzný), Shoujo (manga pre ženy) alebo Redisu Manga, Yaoi (homosexuálna manga o mužoch), Yuri (homosexuálna manga o ženách). Za spomenutie ešte určite stoja Dōjinshi, čiže amatérska manga tvorená fanúšikmi, a Gekiga, ktorá sa vyjadruje v vážnejším témam a problematikám a je určená hlavne pre dospelých. Je podstatné ešte podotknúť, že všetky štýly anime, nachádzajúce sa nižšie sú taktiež štýlami mangy. To znamená Shounen, Shojo, Seinen, Sejin a ostatné.

Ukážka Naruta mangy

Ukážka Naruta mangy

Manga má nespočetne veľa podôb, žánrov, typov kreslenia a vydávania. Manga svet je svet určený pre každého, kto sa ho rozhodne navštíviť. Je to jedno či sa jedná o vás alebo o vaších rodičov alebo mladších súrodencov. Každý si dokáže nájsť v mange to svoje, pretože manga nám ponúka širokú škálu prevedení, tém, problematík a životných situácii.

Anime

Anime je definované, ako japonská počítačová alebo ručne kreslená animácia. Je charakteristické pestrými farbami, živými charaktermi a fantázíjnym prostredím. Anime, podobne ako mangu môžeme rozdeliť do viacerých kategórií na základe rôznych kritérií. Asi to najzákladnejšie delenie je podľa demografického zloženia cieľovej skupiny, čiže podľa veku divákov.

 

Shōnen 

Tento typ anime je primárne určený pre mladých chlapcov pod 15 rokov. Pojem ,,Shounen” doslova znamená ,,few years” alebo ,,málo rokov”. Hlavným hrdinom je zvyčajne mladší chlapec, ktorý si na svojej ceste životom a dospievaním formuje svoju osobnosť. Toto anime je plné akcie, dobrodružstva a bojovania. Nechýba v ňom však ani humor či vedľajšia romantická zápletka. Tento typ anime je vo svete vo všeobecnosti najpopulárnejší. Naruto, Bleach, One Piece alebo Attack on Titan sú najznámejšími predstaviteľmi Shonenu.

Naruto, Shonen anime

Shōjo

Shoujo je akousi alternatívou ku Shounenu určenou pre mladé dievčatá od 10 do 18 rokov. Na rozdiel od Shounenu, Shojo prejednáva témy ako prvá láska, romantika alebo medziľudské vzťahy. Často krát je však príbeh veľmi zidealizovaný a pripomína skôr alternatívnu realitu ako skutočnosť. Hlavnou postavou je žena a v príbehu nechýba ani akcia a dobrodružstvo. Do tejto kategórie sa okrajovo zaradzuje aj Yuri a Yaoi anime, ktoré sa vyznačuje láskou medzi ľudmi dvoch rovanakých pohlaví. Kaichou wa Maid-Sama alebo Kimi ni Todoke spadajú pod Shoujo anime.

Kaichou wa Maid-Sama, Shoujo anime

Kaichou wa Maid-Sama, Shoujo anime

Seinen

Posuňme sa na našom vekovom rebríčku troška vyššie. Anime, ktoré sa snaží osloviť mužov vo veku 15 až 24 rokov je Seinen anime. V tomto žánri nachádzame väčšie množstvo násilia, psychologických úvah a osobného rastu. Seinen vás prinúti rozmýšľať, je celkovo temnejšie a už sa nejedná iba o humorné zobrazenie reality. Avšak aj Seinen má svoje vtipné momenty. Medzi najznámejšie anime tohto druhu patrí dnes aktuálny Ghost in The Shell, Helsing, Berserek alebo aj Tokyo Ghoul.

Tokyo Ghoul, Seinen Anime

Tokyo Ghoul, Seinen Anime

Josei

Ženským ekvivalentom pre Seinen je Josei, ktoré je určené dospelým ženám. V Josei sa rozoberajú romantické príbehy a medziľudské vzťahy podobne ako v Shojo, avšak viac realistickejším a temnejším spôsobom. Josei sa taktiež vyjadruje k viac kompexnejším témam ako napríklad nevera, násilie a podobne. Jednoducho opisuje každodenný život svojim jedinečným spôsobom. Ak by ste mali záujem o nejaké anime z kategórie Josei určite nevynechajte Shouwa Genroku Rakugo Shinjuu alebo Loveless.

Loveless anime fanart

Loveless anime fanart

Kodomomute 

Posledným typom anime, ktorý si dnes spoločne predstavíme je Kodomomute. Jedná sa o druh anime určený hlavne pre deti. V Kodomomute sa nachádza jednoduchá animácia podporujúca predstavivosť a príbeh, ktorý je vačšinou podľa knižnej predlohy. Sem zaradzujeme Pokémon, Hello Kitty a iné.

Pokémon, Kodomomute anime

Pokémon, Kodomomute anime

Hentai a Bara (Yaoi a Yuri)

Hentai sa z japončiny doslovne prekladá ako perverzný. Toto anime je väčšinou hodnotené vekovým ratingom R-18, pretože obsahuje veľa nahoty a veľmi nevhodné scény. Narozdiel od ecchi sa hentai viac sústredí na sexuálne scény a vynecháva alebo skôr v mnohých prípadoch neobsahuje výraznú príbehovú líniu, a práve preto je Hentai anime väčšinou dosť krátke.

Bara je japonský pojem pre Yaoi a Yuri, takže anime zaoberajúce sa homosexuálnymi vzťahmi. Západný svet Barou často pohŕda a v mnohých mediách ju označuje ako ďalšiu vlnu pornografie prichádzajúcej z Japonska.

Aj tu iba pripomíname, že anime a manga žánre sa mnohokrát prelínajú, pretože kopec anime tvorby je založenej na predlohe mangy. Preto je ťažké priam nemožné určiť alebo skôr vymedziť čisto anime a čisto manga žánre. Preto sme sa vám snažili priblížiť hlavne také, ktorých názov pozostáva z japonského slova, ktorému nie-japonsky hovoriaci divák nemá šancu porozumieť.

Tak na dnes to je asi všetko. Dúfame, že vám članok pomôže zorientovať sa nielen v našom novom systéme databázy ale aj v bežnom anime a manga svete. Ak by ste chceli tento článok rozšíriť svojimi vedomosťami, podeľte sa o nich v komentároch.

 

 

 

 

 

Odporúčiť0 odporúčaníPublikované v Svet animákov

Pridaj komentár

ZNova poslať SMS(00:30)
Scroll Up