Akým anime začať?

Akým anime začať?
📖Na prečítanie potrebuješ asi tak 7min.

Začínať niečo nové vždy stojí poriadnu dávku motivácie a odhodlania. Možno už veľa z vám stálo pred dverami anime sveta, no nevedeli ste akom ich otvoriť, kde začať. Čo tak vybrať si anime podľa žánru, aký mate radi? Nižšie nájdete zopár tipov, ktoré stoja za to.

Ste fanúšik romantiky?

Mawaru Penguindrum

Pozerajte, ak máte radi: romantiku, drámu, záhady a komédie

Anime z roku 2011 je ikonické. Patrí ku tým kratším, keďže má iba 24 epizód. Režisérom bol Kunihiko Ikuhara, ktorý je známy pre anime ako Sailor Moon a Revolutionary Girl Utena, na ktorých pracoval. Je zaujímavé, ako môže byť anime vtipné a zároveň veľmi dramatické a hĺbavé. Pozrime sa trochu na príbeh.

Príbeh sa točí okolo 3 súrodencov-dvojičky Kamba a Shoma Takakura a ich sestra Himari, ktorú milujú viac ako čokoľvek iné. Himari trpí nevyliečiteľnou chorobou a doktori jej dávajú sotva pár mesiacov života. Bratia hľadajú spôsob, ako využiť jej zostávajúci čas čo najlepšie, a tak ju zoberú do zoo. Ako suvenír si Himari vyberie divne vyzerajúcu tučňačí klobúk. Zatiaľ čo bratia platia, sa Himari stratí a skolabuje. Nájdu ju mŕtvu. Bratia začnú v nemocnici smútiť za svojou mŕtvou sestrou, kde sa preberie, no pod mocou tučňačieho klobúk. Bratia dostanú sľúb, že klobúk predĺži jej život, ale iba vtedy, ak sa bratom podarí nájsť nepolapiteľný prvok nazývaný Penguin Drum.

Pripravte sa na dej, v ktorom sa možno budete strácať, vtipné scény, úžasnú kresbu a hudbu. Aj napriek komickosti sa anime zaoberá dosť ťažkými témami ako osud, zmysel života a smrť. Témy sú vysvetlené dôsledne, no niektoré sú veľmi zložité na objasnenie, preto musíte pozerať pozorne. Príbeh má odkaz, no je veľmi dôsledne skrytý, preto si možno budete potrebovať pozrieť  anime viackrát, aby ste pochopili, ale dajte mu šancu. Taktiež záver je veľmi mätúci, keďže sa snažia myšlienku celého anime zhrnúť do dvoch častí.

Máte radi akciu?

Shingeki no Kyojin

Pozerajte, ak máte radi: Fantasy, akciu, antiutópiu

Shingeki no Kyojin dosiahlo ohromnej popularity nie len v Japonsku, ale najmä v celom svete. Za celým príbehom stojí mladý umelec Hajime Isayama, ktorý napísal a ilustroval všetkých 22 máng. Po prvej sérií, ktorá vyšla v roku 2013, sa v napätí očakávala druhá, ktorej sme sa konečne dočkali tento rok. Stojí anime za svoju popularitu?

Dlhotrvajúci boj medzi ľudmi a titánmi-stvoreniami výzorom podobným ľuďom, ohromnej výšky, no rozumom pripomínajúcim zvieratá. Titáni sú ich predátormi, požierajú ľudí, nie preto, že to potrebujú k prežitiu, ale pretože ich to baví. Pred 100 rokmi vyhubili ľudí natoľko, že sa poslední preživší ukryli za 3 neprekonateľne vysóké steny, kde ľudia zažívajú aspoň chvíľkový mier a pokoj. No je to život v strachu a každý vie, že za stenami titáni stále existujú. Všetko sa zmení, keď sa objaví Kolosálny titán, ktorý ako sa zdá, má rozum človeka a prebije stenu. Tu sa začína pravý boj prežitie.

 Ako povedala Mikasa: „Jedine víťazom je dovolené žiť. Tak veľmi je neľútostný tento svet.” Áno, anime má drastický nádych, no možno preto pôsobí ako reálny svet. Aj v najtemnejších dobách existuje svetlo. Obdivuhodné je odhodlanie hlavých hrdinov, napriek všetkému stále vytrvať a bojovať až do konca, bojovať za slobodu, ktorú si môžete preniesť aj do vášho života. Shingeki no Kyojin je neľútostné, drastické a krvavé. Máte naňho žalúdok? Začnite hneď.

 

Milujete detektívku?

Death Note

Pozerajte, ak máte radi: drámu, krimi, záhady, thriller

Death Note je klasika, ikona a úžasná cesta ako spoznať japonskú animáciu. Je prepracované a hlboké, pri čom je priam nemožné si vybrať, či ste na strane dobra alebo zla, keďže a ťažko vôbec rozhoduje, ktorá je ktorá. Anime z roku 2006  je spracované podľa mangy, ktorá je napísaná Cugumi Óbou a ilustrovaná Takeši Obatou. O čom je príbeh?

Nadpriemerný študent Light  Yagami nájde zošit s názvom Death Note – Zápisník smrti. Na prvej stane je podivný návod, ktorý vysvetľuje, že stačí napísať meno osoby a pritom myslieť na jej tvár a dotyčný zomrie. Inteligentný Light neverí, ale po pár pokusoch zistí, že zápisník vážne funguje. Light si uvedomí, že môže byť oveľa viac ako géniom, mohol by byť bohom. Odsudzovať a trestať zlo. Je odhodlaný zmeniť svet k lepšiemu aj napriek tomu, že si sám musí zašpiniť ruky. Polícia však začne hľadať vinníka. V tomto bode sa začína súboj intelektu. Na jednej strane máme študenta Lighta a na druhej detektíva L. 

Ako je už pri detektívkach bežné, príbeh vás pohltí a vtiahne do seba ako špongia. Inteligencia, prefíkanosť a záhada vzbudzujú sympatie k obidvom hlavným postávam. Nie je stanovená žiadna hranica medzi dobrom a zlom, kto to má posúdiť? Autori veľa čerpali z filozofie a náboženstiev-z reálneho sveta, hoci príbeh sa odohráva vo fantasy svete, no možno to mu dodáva reálnosť. Od začiatku sa veľmi zdôrazňuje, že Light a L sú svojím opakom. Sledujte cestu ako sa z racionálneho a nadmieru inteligentného študenta Lighta pomaly stáva chladnokrvne vypočítavý poloboh. Na ktorú stranu by ste sa pridali vy? Chcete vedieť viac alebo začať pozerať hneď teraz?

Death Note

Death Note

Čo tak komédia?

Gintama

Pozerajte, ak máte radi: ?

„Hlupáci, robíte si nárok na Gintamu?” Presne tak, mali by ste. Gintama má legendárny a nenapodobiteľne čistý humor. Anime vzniklo v roku 2006 na základe mangy od Hideaki Sorachiho. Prečo je Gintama tak úžasná? Posúďte sami.

Samuraji už nie sú to čo bývali. Najmä potom, čo na našu planétu a hlavne do Japonska prišli mimozemšťania Amanto a zakázali nosenie mečov. Jeden „odvážny samuraj“ však stále svoj meč nosí, je to Sakata Gintoki. Jeho spoločnosť tvoria Shimura Shinpachi a mimozemšťanka s ľudskou tvárou Kagura. Spolu tvoria skupinu, ktorá chce zarobiť peniaze a je pre nich ochotná urobiť všetko, no stále dbajú sa zásady správneho samuraja.

Gintama je anime ako žiadne iné. Nikto naozaj nevie, do akého žánru ju zaradiť, pretože Gintama je asi všetko, no najviac paródia na všetky anime sveta. Dejú sa tu najviac absurdné veci a väčšina vtipov vás zasiahne úplne nepripravených. Každá jedna postava robí Ginatamu najväčším komediálnym kráľom anime, no vie si aj zachovať vážnu tvár a povedať niečo o živote. Odporúčala by som vám začať od 3. epizódy, kde je ozajstný začiatok anime, keďže prvé dve časti sa nachádzajú asi v polovici deja anime. Od bazuky v interiéri až po obrovské vtáky s ľudskými nohami-Gintamu budete milovať! Chcete začať hneď teraz?

Bežná Gintama

Gintama

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Odporúčané1 odporúčaniePublikované v Svet animákov

21 myšlienok v “Akým anime začať?”

 1. Moje první Anime bylo Bleach, na který jsem čirou náhodou narazil na YT s českým dabingem 😀 (díky bohu, že tam bylo jen pár dostupných dílů a musel jsem přejít na titulky)… Díky tomu, že jsem na to anime narazil, zvykl si na čtení titulek, jsem rozjel svůj několikaletý maraton ve sledování anime. Jinak těžko říct jakým Anime začít, záleží na vkusu.

  Anime u kterýho se natlemíte a má neobvyklou kresbu- Prison school
  Romantický anime- Tasogare Otome x Amnesia (Aj slzička mi ukápla, stejně jako u poloviny dalších anime co jsem do teď viděl :D…)
  Z akčních anime- Sword art Online, One-Punch Man (Jednoduchý na pochopení, pro prvotní nadchnutí bych řekl že ideální volba)
  Krvavější akční anime- Tokyo Ghoul, Shingeki no kyojin ( Obě anime skvělé zpracování)
  Anime komplikovanější na pochopení- Mirai Nikki (Moje srdcovka :3..),Black Rock Shooter ( Tyto dvě anime jsou super, pro mě jedny z nejzajímavějších, ale do začátku bych to přece jen nedoporučoval)
  Sportovní anime- Koruko no basket, Haikyuu!!, Ballroom e Youkoso, Shokugeki no Souma( SnS je sice o vaření, ale parádně podaný)
  Ecchi Anime-High School DxD, Shinmai Maou no Testament ( Sice to nedoporučuju jako jedno z prvních anime, člověk by si na anime celkově mohl udělat špatný obrázek, ale kdo dokáže pochopit výslednou pointu toho, co Ecchi znamená, tak proč ne :)…)

 2. Nebudu lhát, když řeknu že první anime snad všech byli pokémoni a tak tomu bylo i u mě, i když to bylo v době, kdy jsem o anime neměla anime tucha. Avšak když to vezmu z pohledu staršího, tak mé první opravdové anime bylo Tokyo Ghoul a vůbec toho nelituji, protože tohle anime stále zbožňuji.
  Teress5∼

 3. Moje první anime byl Soul Eater 😀 Ale chtěla bych se zeptat, nezná z vás někdo nějaké anime takového toho Harry Potterovského fantasy žánru? Moc netoužím po detektivkách a akci, jenže najít nějaké takové mi přijde těžký :p

Pridaj komentár

ZNova poslať SMS(00:30)
Scroll Up