Viete odkiaľ pochádza známa Disney znelka?

Viete odkiaľ pochádza známa Disney znelka?
📖Na prečítanie potrebuješ asi tak 4min.

Stačí aj vám iba pár nôt a hneď viete, o aký film sa jedná? Piesne vytvárajú atmosféru, dávajú filmom dušu. Niektoré ostanú iba vo filmoch, iné sa zas preslávia aj mimo neho, no asi všetky ostanú v srdciach divákov. Slová možno poznáte naspamäť, no viete o nich aj niečo viac? Viete napríklad, čo znamená tradičná znelka na začiatku každého disney filmu?

A Whole New World

 

„Úplne nový svet, nový fascinujúci pohľad na život, nikto nám nepovie nie. Kam ísť, alebo že iba snívame.”

 

To sú slová soundtracku filmu Adaddin z roku 1992. Príbeh je založený na tradičnej arabskej rozprávke „Aladdin a Magická lampa” z knihy, ktorú všetci poznáte, Tisíc a jedna noc. Aby sme lepšie pochopili pieseň priblížme si hlavné postavy, ktoré pochádzajú z opačných svetov: tulák Aladdin, ktorý má jedinú vec – slobodu, a na druhej strane princezná Jasmina, ktorá má všetko okrem slobody. Takáto myšlienka zaujala veľké publikum a film sa dočkal veľkého úspechu, aj vďaka tejto piesni. Získala veľa ocenení a patrí medzi najznámejšie romantické disney piesne. Medzi najvýznamnejšie patrí Zlatý Glóbus a Academy Award, pre je skladateľa Alana Menkena.

 

Circle Of Life

Leví kráľ je plný úžasných piesní, no asi najkrajšou  je soundtrack „Circle Of Life”, ktorý počujeme hneď v prvých minútach filmu.  Všimli ste si niekedy jeho nezvyčajný začiatok? Začína sa v jazyku južnej Afriky – Zulu. Je to nie len jediný dabing od Disney v tomto jazyku, ale tiež jediný dabing v akomkoľvek africkom jazyku (okrem arabského). V preklade:

 

Nants ingonyama bagithi baba Tu prichádza lev, Otec
Sithi uhm ingonyama Oh, áno, je to lev
Ingonyama Lev
Nants ingonyama bagithi baba  Tu prichádza lev, Otec
Sithi uhhmm ingonyama  Oh, áno, je to lev
Ingonyama  Lev
Siyo nqoba My premôžeme
Ingonyama  Leva

 

Ďalej pokračuje v angličtine a verím, že slová poznáte. Hudbu zložil sám Elton John a  so slovami mu pomohol Tim Rice. Aj tu sa odzrkadľuje Johnov talent ako v  jednom z interview Rice povedal: ,,Dal som mu slová na začiatku zasadania asi o druhej poobede. O pol štvrtej bol hotový s písaním a nahrával očarujúce demo.” V roku 1944 bola pieseň nominovaná na Academy Award za Najlepšiu pieseň, spolu s piesňamiHakuna Matata a Can You Feel the Love Tonight, ktorá nakoniec cenu vyhrala. Ak chcete vedieť viac o tomto filme, skúste si prečítať tento článok.

 

You’ll Be in My Heart

„Prídem a zastavím tvoj plač, bude to v poriadku, len zober moju ruku a drž ju pevne. Ochránim ťa pred všetkým, budem tu, neplač.”

Slová plné citov pochádzajú z piesne z filmu Tarzan z roku 1999. Vo filme ju môžeme počuť v scéne, kde malého Tarzana utešuje jeho gorilia matka Kala. Film je spracovaný podľa knihy od Edgar Rice Burroughsa, ktorý vytvoril postavu Tarzana, hrdinu z džungle, v knihe „Tarzan z rodu opíc”. Táto pieseň  je pre autora, Philla Collinsa, niečím špeciálnym, keďže ju napísal ako uspávanku pre svoju dcéru Lily. Je to pieseň o bezhraničnej lásky rodiča. Neskôr za ňu vyhral ocenenie Zlatý glóbus a Oscar za Najlepšiu originálnu pieseň. Jeho piesne môžeme počuť aj vo filme „Medvedí bratia”. Phill Collins je celkovo autorom mnoha úžasných piesní z disney filmov.

 

„Pretože budeš v mojom srdci. Áno, budeš v mojom srdci od teraz, až navždy.”

When You Wish Upon a Star – Disney znelka

Článok zakončíme jednou z najočarujúcejších filmových piesní vôbec (v americkom 100 Greatest Songs in Film History obsadila siedme miesto). Táto pieseň vystihuje najkrajšiu myšlienku, ktorú Disney vypustil do sveta.Keď si želáš pod padajúcou hviezdou, nezáleží na tom, kto si. Čokoľvek po čom tvoje srdce túži, príde k tebe.” Nepripomína vám to mladého Walta s jeho veľkým snom?

 

 

Pieseň pochádza z filmu Pinocchio z roku 1940, naspieval ju Jiminy Cricket. Spolu s Mickey Mousom sa stali ikonami Disney. Od roku 1980, prvých sedem nôt piesne, môžeme počuť na začiatku každého Disney filmu. Taktiež je to prvá Disney pieseň, ktorá vyhrala Oscara.

 

 

 

 

Odporúčiť0 odporúčaníPublikované v Hudba, Svet animákov

2 myšlienky v “Viete odkiaľ pochádza známa Disney znelka?”

Pridaj komentár

ZNova poslať SMS(00:30)
Scroll Up