Najkrajšie krátke animácie, ktoré vás chytia za srdce

Najkrajšie krátke animácie, ktoré vás chytia za srdce
📖Na prečítanie potrebuješ asi tak 3min.

Žáner krátkometrážnych animovaných filmov má veľmi dlhú tradíciu. Nie sú to animácie tvorené pre zisk alebo pre peniaze. V nich sa tvorcovia môžu plne umelecky realizovať, použiť svoje bláznivé nápady alebo podať svetu nejaké posolstvo. Spolu sa pozrieme na niekoľko najzaujímavejších krátkometrážnych animovaných filmov, ktoré sú originálne. Možno ste niektoré už videli a možno sa o nich dozviete niečo viac.

Sintel (Durian) – Blender Foundation

Sintel je krátky animovaný film, ktorý vznikal pod licenciou CC a teda patrí ,,všetkým”. Môžete si ho zadarmo pozrieť, zdieľať na svojej stránke a podobne. Nielenže vznikal pod slobodnou licenciou, ale tiež vznikol vo free programe Blender, ktorý si môžete stiahnuť aj vy a animovať v ňom priamo na vašom počítači. Film bol predstavený 27.9.2010 a jeho produkcia trvala približne rok. Jeho tvorcom je riaditeľ spoločnosti Blender Foundation, Ton Roosendaal, ktorá vytvorila spomínaný program a tento film zapadá do série animovaných kraťasov, ktorými táto holandská spoločnosť demonštruje možnosti programu Blender. Príbeh napísal animátor Colin Levi, v tom čase pracujúci pre Pixar.

 

Je to veľmi zaujímavý animák, ktorý kombinuje tak málo vídanú dobrodružnú líniu s vážnou témou. Animácia je na rok 2010 veľmi pekná, no na animáku je najkrajší práve jeho príbeh. Hlavná postava, dievča Sintel, pomôže v uliciach zranenému dráčikovi, ktorý by inak zomrel a postupne sa z nich stanú veľký priatelia. Dá mu meno Scales a potom… No posúdte sami, ak ste animák ešte nevideli.

 

Ak máte obrazovku 4K, existuje aj takáto verzia tohto animáku a je skutočne nádherná. Nájdete ju jednoducho na Youtube.

Present/Darček (2014) – Jacob Frey a Markus Kranzler

Toto je animák, ktorý dostal jeho autorov priamo do Disney-Pixar. Je veľká pravdepodobnosť, že ste ho už videli, pretože na FaceBooku mal veľkú popularitu. Vyhral 77 rôznych ocenení a je uznávaný ako medzi fanúšikmi, tak medzi kritikmi. Ťaží tak z krásnej animácie, ako aj zo silného príbehu. Je jednoduchý, pochopiteľný, na nič sa nehrá a upozorňuje na častý problém. Autori vytvorili animák na základe komixového pásika ‘Perfeição’ od brazilského autora Fabia Coalu. Bol to záverečný projekt pre filmovú akadémiu ,,Filmakademie Baden-Wuerttemberg” v Ludwigsburgu a že sa podaril!

 

Nielenže mali tvorcovia k dispozícií silnú predlohu, oni tiež použili svoje majstrovstvo aby výsledné prevedenie bolo úźasné. Množstvo detailov prostredia, svetlo, tiene, detaily vlasov, srsti a iné. Výsledný produkt, aj keď iba 5-minútový, stojí určite za to. Tvorcovia po nastúpení do Dinsey a Pixaru potom pracovali na animákoch ako napr. Moana alebo Zootopia.

 

 

Power Of Dreams – Michele D’Auria

Krátky animovaný film, ktorý vznikol na zakázku pre Honda Italia. Vytvoril ho talentovaný taliansky grafik a animátor Michele D’Auria, ktorý študoval animáciu na škole v Ríme. Tento kraťas mám veľmi rád, pretože poetickým spôsobom rozpráva skutočný príbeh mladého japonského chlapca. Je plný nádeje, krásnej hudby a zaujímavej animácie. Shortka vznikla v roku 2008 a o hudbu sa postaral Lino Cannavacciuolo. Verzia na youtube nemá české titulky, avšak ak ich potrebujete, kliknite na odkaz pod videom a tam nájdete verziu s českými titulkami.

 

Existuje aj verzia s českými titulkami na videacesky.cz

 

 

 

 

Odporúčiť0 odporúčaníPublikované v Svet animákov

Jedna myšlienka v “Najkrajšie krátke animácie, ktoré vás chytia za srdce”

Pridaj komentár

ZNova poslať SMS(00:30)
Scroll Up