Toyota AE86 – legenda vďaka anime

Toyota AE86 – legenda vďaka anime
📖Na prečítanie potrebuješ asi tak 5min.

Pýtate sa, prečo legenda? Toto auto má už viac ako 30 rokov a vďaka anime Initial D, ceny tohoto auta sa rapidne zvýšili a vytvorili takzvanú “Tofu daň” alebo “Takumi daň” – čo je referencia na Initial D, kde práve na AE86-tke hlavný hrdina rozváža tofu na vrchol hory Akina(reálne hora Haruna). 86-tka si ale pred tým vybudovala povesť kultovej ikony na rannej ére driftovania.

Keiichi Tsuchiya z Toyotou AE86, tiež ľudovo známou ako “Hači-roku” (doslovne “osem-šesť”).

Tento človek dokázal s “Hači-roku” niečo, čo sa len tak každému nepodarí. Stať sa jedným z najlepších drifterov na planéte a získať prezývku Drift King. Keiichi Tsuchiya si pred svojou profesionálnou závodnou kariérou získal skúsenosti v pouličných závodoch, kde si tiež vybudoval povesť mestskej legendy.

Keiichi Tsuchiya s nasledovníkom AE86-tky – Toyotou 86 (Predáva sa tiež ako Toyota GT86, Toyota FT86, Subaru BRZ alebo Scion FR-S)

Čo má auto spoločné z anime? Toto auto sa objavilo v mange a neskôr aj v anime ako som už písal, Initial D. Príbeh tohoto anime sa točí okolo hlavnej postavy menom Takumi Fujiwara a jeho auta – Toyote AE86 v bielo-čiernom “panda” prevedení. Takumi Fujiwara je známy hlavne pre svoj špeciálnu techniku jazdy. Tú má od svojho otca, ktorý je bývalý profesionálny závodník. Jeho otec ho nútil od 12-tich rokov voziť na horu Akinu tofu bez toho, aby rozlial plastový pohárik z vodou, ktorý dal do držiaka. Takumi ale jazdu na aute nebral ako zábavu, ale ako prácu a úlohu. Viac ale nebudem prezrádzať. Kto si to anime chce pozrieť, len do toho.

Toto je Takumiho modifikovaná verzia z neskoršej fázy Initial D.

Hlavná postava je priamo inšpirovaná už spomínaním Keiichim Tsuchiyom. Zároveň robil aj technického poradcu pri animácií a mal niekoľko svojich skrytých momentov v anime.

Teraz, nejaké tie technické informácie.

Séria AE86 má dva typy – Toyota Corolla Levin a Toyota Sprinter Trueno. Sú to malé vozy z motorom vpredu a pohonom zadnej nápravy. Na trhu sa objavili ako piata generácia Corolly a vyrábali sa v rokoch 1983 až 1987 v konfiguráciách kupé a hatchback. Pre USA sa predávali ako Corolla Sport DX, SR5 a GT-S (Corrolu GT-S si môžete pamätať zo série Need For Speed, z dielu Underground 2) a v Európe ako Corolla GT v Levin konfigurácií. A ešte taká zaujímavosť, trueno znamená po španielsky búrka a levin znamená v staro-angličtine blesk

Toyota Corolla Levin sa vyznačuje svojimi fixnými svetlami. Toto je zrovna hatchback konfigurácia.

Toto je naopak Toyota Sprinter Trueno. Sprinter Trueno sa vyznačuje svojimi “mrkačkami”. Tento model je tiež hatchback konfigurácia.

Na tomto obrázku je Levin v kupé konfigurácií.

A toto je zase Trueno v kupé konfigurácií.

Ponúkali sa aj pre závodnú scénu, kvôli svojej nízkej cene, hmotnosti a jednoduchej modifikovateľnosti. Ďalej ponúkali päť-stupňovú manuálnu prevodovku, voliteľný samosvorný diferenciál, prednú nápravu MacPherson, vysoké otáčky (až do 7800) a kotúčové brzdy.

AE86 je tiež známa vďaka svojmu veľmi obľúbenému motoru – 4A-GE. Tento šestnásť-ventilový DOHC radový štvorvalec(obsah 1.6L) s výkonom 112 koní pri 6600 otáčkach za minútu, dokázal vyčariť úsmev nie jednému človeku. V roku 2018 si človek pomyslí: “112 koní? To čo je?”. Je pravda, že na dnešné pomery to je málo, ale pri váhe “Hači-roku” to je viac, než dostačujúce. Jej pohotovostná hmotnosť je len jednu tonu, presnejšie –  923 Kg až 1089 Kg, záleží od verzie. Toto auto zároveň nemá žiadne asistenčné systémy ako ABS, takže človek si musí sám dávať pozor, aby pri brzdení nezablokoval kolesá.

https://www.youtube.com/watch?v=adaC3Q55B5k

Posúďte sami, či sa vám páči, alebo nie. Ale podľa mňa, to je orgazmus pre uši(trošku to preháňam).

Popri AE86 sa predávala aj jej slabšia sestra – AE85, tiež známa ako “Hači-gó” (doslova osem-päť). Po vonkajšej stránke medzi nimi nie je rozdiel, len v značení modelu vzadu. Najväčší rozdiel je v tej vnútornej stránke. Motor bol osem-ventilový SOHC radový štvorvalec (obsah 1.5L) s výkonom 83 koní. Tento motor sa používal pri sérií AE70, takže to nebola žiadna novinka. Všeobecne sa toto auto prezentovalo ako cenovo dostupné, šetrné auto. Čo viac, než spĺňalo. AE85 ľudia kupujú tiež aj preto, aby ich mohli prerobiť na AE86, pretože je pre nich lacnejšie vymeniť motor, než kúpiť AE86.

Ja v nich veľmi nevidím rozdiel. 😀

V Initial D, má AE85 tiež svoju rolu a to dosť vtipnú a tá sa týka Takumiho najlepšieho kamaráta, Itsukiho Takeuchi. Viac ale prezrádzať nebudem. Ak ste mali iniciatívu si prečítať toto, dokážete si pozrieť aj prvú sériu Initial D.

Toyota AE86 podobná tej, ktorú priamo vlastní Keiichi Tsuchiya.

To bude asi pre tento blog všetko. Dúfam že sa vám páčil a že ste sa niečo nové dozvedeli. Ak sú nejaké nedostatky alebo nezodpovedané otázky, stačí napísať, opravím. 🙂

Sayonara

-Leadd

Odporúčané4 odporúčaniaPublikované v Blog, Zaujímavosti

5 myšlienok v “Toyota AE86 – legenda vďaka anime”

Pridaj komentár

ZNova poslať SMS(00:30)
Scroll Up