V akom poradí mám pozerať Fate sériu.

📖Na prečítanie potrebuješ asi tak 3min.

Fate je jedno z mojich najobľúbenejších sérií vôbec. Súboj hrdinov z minulosti o Svätý Grál ma uchvátil, ale spočiatku som bol dosť zmätený kde mám s anime začať. Preto by som sa chcel podeliť o moje skúsenosti.

  1.  Fate/ Zero (2011-2012), Ufotable

Na internete je mnoho diskusií o tom, ktoré anime je najlepšie pre začiatok. Mnohí hovoria, že je najlepšie začať s Fate/stay night z roku 2006 od štúdia Deen, pretože pomôže divákovi pochopiť základy série. Avšak toto anime nezostarlo najlepšie a jeho animácia je niekedy veľmi zlá. Fate/Zero je vo všetkom lepšie. Animáciu má solidnú a ako prequel  poslúž na pochopenie vojny o Svätý Grál a udalostí nasledujúcich častí. Mnohí považujú túto časť za najlepšie Fate anime vôbec, keďže je verné svojej light novel predlohe a štúdio Ufotable si dalo záležať ne celkovej kvalite. Jedinou nevýhodou je, že Zero prezrádza zopár udalostí z nasledujúcich častí. Obidve série Zero môžte nájsť na tejto stránke.

2. Fate/stay night: Unlimited Blade Works (2014-2015), Ufotable

Tu už je to trochu zložitejšie. Aby som to vysvetlil celá Fate séria začala ako visual novel v roku 2004. Táto visual novel má tri verzie príbehu (Fate, Unlimited blade works a Heaven’s Feel), ktoré majú rovnaký začiatok, ale potom sa vyvíjajú odlišne. Každá časť je v podstate canon (čiže nie je žiadna tá pravá časť), Fate/Zero slúži ako prequel ku každej časti. Fate časť bola adaptovaná v spomínanom nepodarenom anime Fate/stay night z roku 2006. Štúdio Deen sa pokúsilo adaptovať Unlimited blade works v jednom filme, ale nedopadlo to najlepšie (množstvo vynechaných scén z visual novel), a potom štúdio Ufotable adaptovalo Unlimited blade works ako jednu hodinovú čast (prológ) a následne ako pokračovanie prológu v dvoch sériach čo sa im podarilo adaptovať všetko z visual novel predlohy danej časti. Ako aj u Zero animácia je úžasná tak ako aj soundtrack a Unlimited blade works slúži ako dostačujúce pokračovanie Fate/Zero

3. Fate/stay night Movie: Heaven’s Feel, Ufotable

Napriek dohadom fanúšikov o najlepšiu časť pôvodnej visual novel, takmer všetci sa zhodujú, že Heaven’s Feel je najlepším pokračovaním Fate/Zero. Dôvod tretieho miesta na mojom blogu je to, že momentálne len vyšiel len jeden film z troch (prvý film mal tri hodiny) a film sa uisťuje, že divák je oboznámený s Fate sériou a scény z unlimited blade works vynecháva, aby ukázal inú, hlavne hororovejšiu a temnejšiu stránku príbehu. Tak ako aj pri unlimited blade works mal prvý film úžasnú animáciu. Nanešťastie pre úplnosť si musíme počkať na ostatné dva filmy.

Ďalej je to len na vás. Môžete si pozrieť Fate/stay night z roku 2006 ak by ste chceli vidieť všetky verzie príbehu alebo si prečítať visual novel Fate/saty night a light novel Fate/Zero ak by ste chceli vedieť každý detail. Samozrejme Fate má množstvo spin-off sérií s kompletne iným príbehom, ktoré sú taktiež veľmi zaujímavé. Za zmienku stojí light novel (má aj manga verziu) Fate/strange Fake (séria, ktorá je v Japonsku jedna z najžiadanejších čo sa týka anime adaptácie), alebo Fate/kaleid liner Prisma☆Illya Movie: Sekka no Chikai. Skrátka keď dopozeráte Heaven’s Feel môžete pozerať to čo vás z Fate zaujme.

Na záver dúfam, že som vám týmto pomohol a ak by mal niekto otázky, rád odpoviem.

Odporúčané2 odporúčaniaPublikované v Blog

8 myšlienok v “V akom poradí mám pozerať Fate sériu.”

    1. Samotné Fate/stay night nie je zlá voľba ako úvod do Fate série, aby sa divák zoznámil s vojno o Svätý grál a aj s postavami, ale po vizuálnej stránke anime nevyzerá najlpešie a ako adaptácia pôvodnej visual novel nie je tiež veľmi dobré.

Pridaj komentár

ZNova poslať SMS(00:30)
Scroll Up