Zomrel zakladateľ štúdia Ghibli, veľký režisér Isao Takahata (82)

Zomrel zakladateľ štúdia Ghibli, veľký režisér Isao Takahata (82)
📖Na prečítanie potrebuješ asi tak 1min.

Jedno obrovské arigato Isao! Vo veku 82 rokov zomrel veľký priateľ Hayaa Miazakyho a spoluzakladateľ štúdia Ghibli, Isao Takahata. Isao stál za vznikom takých klenotov ako Pomník svetlušiek/Hotaru no haka alebo najnovšie Príbeh o princeznej Kaguye/ Kaguya-hime no monogatari. Podľa Yahoo!!Japan zomrel 5.4.2018 v nemocnici v Tokyu, po ťažkostiach so srdcom, ktoré pretrvávali už od minulého leta.

 

Hayao, Isao a Toshio – legendárne pôvodné trio z Ghibli

 

Takahata sa narodil v prektúre Mie, v strednom Japonsku, 29.10.1935. Svoju filmovú kariéru začal v 60-tych rokoch. Jeho debut v podobe filmu Mesačný princ: Veľké Horusovo dobrodružstvo, nebol finančne veľmi úspešný, avšak bol to prvý film, na ktorom spolupracovali Myazaki a Takahata. Následne sa z nich stali veľký priatelia a rivali zároveň, a neskôr, v roku 1985, spolu založili štúdio Ghibli.

 

Isao, ešte raz jedno veľké ďakujem od všetkých fanúšikov v Česku a na Slovensku. Tvoje diela budú už navždy nezabudnuteľnou súčasťou kultúrneho dedičstva anime a budú inšpirovať a zabávať ešte mnoho genarácií. Odpočívaj v pokoji.

 

Rok 1963, Hayao a Isao

 

 

Odporúčiť0 odporúčaníPublikované v Osobnosti

14 myšlienok v “Zomrel zakladateľ štúdia Ghibli, veľký režisér Isao Takahata (82)”

  1. Web sa rušiť nebude .. Ale tí čo prispeli si myslím že už po tom týždni by mali byť vyvesený keď ste napísali že je vyhodnocovanie :).
    Samozrejme som rád že sa web neruší .. ale už je tu strašne pomalé pridávanie anime tak napr: nanatsu no taizai a mahoutsukai no yome si musím sám sťahovať a pridávať titulky.

Pridaj komentár

ZNova poslať SMS(00:30)
Scroll Up